ثبت و چاپ آگهی در روزنامه کثیرالانتشار

جاپ آگهی در روزنامهسامانه آنلاین ثبت آگهی روزنامه و چاپ در روزنامه های کثیرالانتشار

برای راهنمایی و مشاوره از آیکنپاسخگوی آنلایناستفاده کنید

گم شدن وصیت نامه

سامانه هوشمند و آنلاین ثبت آگهی روزنامه

مفقودی وصیت نامه

پیش از هرگونه توضیحی در خصوص وصیت نامه ، به مفقودی وصیت ‌نامه و مقررات مشخصی برای دادن آگهی مفقودی وصیت‌نامه می پردازیم. تنها با اعلام رسمی گم شدن وصیت ‌نامه است که می‌توان از سوء استفاده از وصیت ‌نامه جلوگیری کرد.

در این مقاله به اقدامات واجبی می‌پردازیم که پس از گم شدن وصیت ‌نامه باید به سرعت آنها را انجام دهید. وصیت‌ نامه سندی است که افراد به واسطه آن، مسئولیت و وضعیت اموال و دارایی‌های خود را پس از مرگ مشخص می‌سازند. در فرهنگ ایرانیان عمل کردن به وصیت‌نامه و محترم شمردن آن از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. توجه به وصیت‌نامه و نظارت بر رعایت دقیق آن در قانون جمهوری اسلامی ایران نیز تصریح شده است.

به طور کلی، سه نوع وصیت ‌نامه داریم که در صورت گم شدن هر کدام از آنها، باید سریعاً برای اعلام مفقودی وصیت ‌نامه اقدام کرد. این سه نوع به شرح زیر هستند:

 

وصیت ‌نامه خودنوشت

وصیتی است که تماماً با خط خود فرد نوشته شده باشد. برای داشتن اعتبار قانونی، حتماً باید قابل اثبات باشد که متن با دستخط خود فرد نوشته شده است. همچنین در این نوع وصیت‌ نامه امکان دادن وکالت به دیگران وجود ندارد. ذکر تاریخ کامل نیز الزامی است. اعلام مفقودی وصیت ‌نامه خودنوشت فقط زمانی ممکن است که این سند در حضور یک مأمور ثبت شده باشد و بتوان آن را رسمی تلقی کرد.

 

وصیت ‌نامه سری

وصیت ‌نامه‌ای است که ممکن است به خط هر کسی نوشته شده باشد اما امضای فرد وصیت‌ کننده (موصی) را دارد. طبق قانون، این سند باید حتماً به اداره ثبت برده شده و در آنجا به امانت باشد. وزارت دادگستری آیین‌ نامه وصیت‌ نامه سری را تنظیم کرده است. بنابراین در صورت گم شدن آن باید حتماً مفقودی وصیت ‌نامه را به طور رسمی اعلام کرد.

 

وصیت ‌نامه رسمی

مهمترین و رایج‌ ترین نوع وصیت ‌نامه است. این سند در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می‌ شود و به دلیل ثبت شدن قانونی آن، امکان مفقود شدن یا از بین برده شدن آن وجود ندارد. همچنین حتی اگر شخص سواد نداشته باشد نیز می‌تواند در حضور دو شاهد، وصیت ‌نامه شفاهی رسمی تنظیم کند. طی شدن تشریفات قانونی ثبت در این موارد الزامی و بسیار اهمیت دارد. در صورت مفقود شدن وصیت‌ نامه رسمی، چاپ آگهی مفقودی وصیت‌ نامه نیز الزامی است.

 

آگهی مفقودی وصیت ‌نامه

اولین اقدامی که بعد از گم شدن وصیت‌ نامه باید انجام دهید، چاپ آگهی مفقودی وصیت ‌نامه در روزنامه کثیرالانتشار است. این اقدام شما علاوه بر اینکه جلوی سودجویی‌های احتمالی را می‌گیرد، برای مراجعه به دادگاه الزامی است. برای درج آگهی مفقودی وصیت ‌نامه کافی است یک نوبت آگهی مبنی بر گم شدن وصیت ‌نامه را به یک روزنامۀ کثیرالانتشار یا محلی بدهید.

گفتنی است که در صورت دزدیده شدن وصیت ‌نامه، مراجعه به کلانتری الزامی است و فقط دادن آگهی کافی نخواهد بود. به یاد داشته باشید که متن آگهی مفقودی وصیت ‌نامه باید شامل مشخصات کامل وصیت ‌کننده (موصی) باشد. همچنین می توانید با مراجعه به سایت پست یافته و جستجوی مدارک پیدا شده از پیدا شدن وصیت نامه خود اطمینان پیدا کنید.

مدارک لازم برای ثبت آگهی مفقودی وصیت ‌نامه

ثبت آگهی مفقودی وصیت ‌نامه با ارائه مدارک کامل شناسایی فرد درخواست ‌دهنده و متوفی مقدور خواهد بود. طبق قانون، پس از فوت افراد، شناسنامه آنها در اداره ثبت احوال باطل می‌شود و سپس گواهی فوت صادر می‌گردد. بنابراین ارائه این مدرک نیز الزامی است.

 

هزینه چاپ آگهی مفقودی وصیت ‌نامه

هزینه آگهی وصیت نامه بسته به تعرفه روزنامه ها، متغیر است. باید توجه داشت که هیچ هزینه اضافه ‌ای علاوه بر هزینه آگهی مفقودی وصیت نامه، نباید از شما گرفته شود.

 

آگهی وصیت‌ نامه برای صدور گواهی انحصار وراثت

صادر شدن گواهی انحصار وراثت مستلزم طی رویۀ قانونی آن است. مهم‌ترین گام در این مسیر، انتشار آگهی است. قاضی پرونده در این موارد پس از بررسی مدارک و اسناد، دستور چاپ یک نوبت آگهی را در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار می‌دهد. اگر تا یک ماه بعد، کسی اعتراضی به آن نکند و یا ادعایی را در این زمینه مطرح نکند، دوباره دادگاه تشکیل جلسه می‌دهد. در واقع گواهی انحصار وراثت حداقل یک ماه بعد از درج آگهی رسمی صادر می‌شود.

در شرایطی که متوفی در روستا یا مناطق غیرشهری ساکن بوده است، آگهی انحصار وراثت باید در آن محل اعلام عمومی شود. معمولاً این کار از طریق شوراهای محلی و با اعلام عمومی در معابر عمومی یا الصاق آگهی در مکان‌های متعدد انجام می‌گیرد. گفتنی است که اگر ماترک متوفی کمتر از سی میلیون ریال در سال ۱۳۹۹ بوده باشد، نیازی به آگهی نیست. در این موارد، شورای حل اختلاف با دعوت از ورثه و تشکیل جلسه فوق‌العاده به مسئله رسیدگی می ‌کند.

گم شدن وصیت نامه

وصیت نامه ………….. با کد ملی ………… فرزند ……………. در تاریخ ………………. مفقود گردیده و از درجه اعتبار ساقط است.

گم شدن وصیت نامه
پیمایش به بالا