ثبت و چاپ آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

گم شدن سند ازدواج

سامانه هوشمند و آنلاین ثبت آگهی روزنامه

مفقودی عقدنامه

عقد نامه یا سند ازدواج، سند قانونی پیوند زناشویی بین دو نفر است که در گذشته به آن نکاح‌ نامه یا قباله ازدواج هم گفته می ‌شده است. امروزه بیشتر به آن سند ازدواج و گاهی نیز سند نکاحیه گفته می‌شود. سند ازدواج جزو مدارکی است که احتمالاً به صورت روزمره و مداوم کاربرد قانونی برای شما ندارد، اما گم کردن سند ازدواج ممکن است تبعات فراوانی داشته باشد. شما برای اموری از قبیل گرفتن وام ازدواج،‌ درخواست طلاق، مهاجرت و… به عقد نامه مفقود شده خود نیاز پیدا خواهید کرد. به همین دلیل، اگر سند ازدواج خود را گم کرده‌اید لازم است هر چه سریع‌تر برای گرفتن سند ازدواج المثنی اقدام کنید. البته به سند ازدواج یا طلاقی که شما برای بار دوم دریافت می ‌کنید سند المثنی گفته نمی‌شود، بلکه به آن رونوشت سند ازدواج یا رونوشت سند عقد نامه و رونوشت سند طلاق گفته می ‌شود.

 

مفقودی سند ازدواج

سند ازدواج گم‌ شده، همانند سایر مدارک مفقودی، در صورتی که توسط شهروندان پیدا شود، معمولاً به صندوق‌های پست انداخته می‌شود. بنابراین، عقد نامه مفقودی در صورت پیدا شدن معمولاً در پایان به اداره‌های پست سراسر کشور فرستاده می‌شود. سپس اداره پست این موارد را در وب ‌سایت مدارک یافت ‌شده کشور قرار می‌ دهد.

بنابراین، پیش از اعلام مفقودی عقد نامه خود یا چاپ آگهی مفقودی سند ازدواجتان باید ابتدا این مسیر را طی کنید. پس اگر سند ازدواج خود را گم کرده‌اید، ابتدا باید به وب‌ سایت «پُست‌یافته» بروید. برای پیگیری عقد نامه گم شده خود فقط کافی است نام و نام خانوادگی و دیگر مشخصات خود را در این سامانه وارد کنید.

به این صورت شما می‌توانید ببینید که آیا کسی مدرک شما را پیدا کرده است و آن را به اداره پست تحویل داده است یا نه. عقد نامه و سند ازدواج شما تا شش ماه در ادارۀ پست باقی می‌ماند و پس از طی شدن این مدت اگر برای تحویل گرفتن آن مراجعه نکنید، معدوم خواهد شد. بنابراین اگر عقد نامه مفقودی شما در سایت ثبت شده بود، سریعاً برای گرفتن آن به نزدیک ‌ترین ادارۀ پست محل سکونت خود بروید. سامانه پست یافته به صورت شبانه ‌روزی و در بیست‌ وچهار ساعت هفته در دسترس شماست. برای جست ‌وجوی آنلاین مدارک مفقودی خود به نشانی اینترنتی آن مراجعه کنید.

 

آگهی مفقودی عقد نامه

نخستین اقدام قانونی پس از گم شدن سند ازدواج و عقد نامه، اعلام مفقودی آن است. شما برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی باید فوراً مفقودی سند ازدواجتان را به مراجع رسمی و قضایی اطلاع دهید. ابتدا شما باید سراغ نیروی انتظامی و همینطور شورای حل اختلاف محل اقامت خود بروید و مفقود شدن سند ازدواجتان را اعلام کنید. بعد از آن، در یک اقدام احتیاطی، بهتر است مراتب گم شدن عقد نامه را به اطلاع دفتر ازدواج صادرکننده سند ازدواج مفقودی خود برسانید.

انجام این کار مراحل بعدی برای گرفتن سند ازدواج المثنی را برای شما راحت تر خواهد کرد. اقدام مهم دیگری که می‌توانید برای جلوگیری از سوءاستفاده از سند ازدواج مفقودی و از جانب هر کسی انجام دهید، چاپ آگهی مفقودی سند ازدواج در روزنامه ‌های کثیرالانتشار است. در متن آگهی مفقودی عقد نامه و سند ازدواج شما تأکید خواهید کرد که این مدرک شما گم شده و از درجه اعتبار ساقط است. با ثبت آگهی مفقودی سند ازدواج، شما جلوی پیامدهای ناشی از هر گونه سوء استفاده از آن را می ‌گیرید.

 

آگهی مفقودی سند ازدواج

اگر سند ازدواج خود را گم کرده‌اید، پس از اعلام مفقودی به شورای حل اختلاف، دیگر نگران سوء استفاده از آن نباشید. شما باید بلافاصله پس از آن به دفتر ازدواجی که عقد خود را آنجا ثبت کرده‌اید مراجعه کنید. تمام مشخصات و سوابق ازدواج شما در دفتر اسناد رسمی مورد نظر ثبت شده است. بنابراین، شما با مراجعه به دفتر صادرکننده سند ازدواج خود می‌توانید برای گرفتن سند ازدواج المثنی اقدام کنید.

دفترخانه به شما رونوشت سند ازدواج گمشده را خواهد داد که از نظر قانونی تمام کارکردهای سند ازواج اصلی را برای شما خواهد داشت. رونوشت سند ازدواج از نظر قانونی دارای اعتبار سند اصلی است.

البته شما باید تاریخ دقیق ثبت رسمی ازدواج خود را به دفترخانه اعلام کنید. اگر این تاریخ دقیق را در خاطر نداشته باشید، جست ‌وجوی ازدواج ثبت‌ شدۀ شما زمان بیشتری خواهد برد. با توجه به اینکه تمام دفترخانه ‌ها به صورت آنلاین با سازمان ثبت ‌احوال کشور مرتبط هستند، به دیگر مشخصات شما مانند کد ملی و شماره شناسنامه نیز از طریق وب ‌سایت ثبت‌ احوال دسترسی دارند.

گم شدن سند ازدواج

عقد نامه(سند ازدواج) با شماره ثبت  ………….. در دفترخانه ………. با کد ملی ………… فرزند ……………. در تاریخ ………………. مفقود گردیده و از درجه اعتبار ساقط است.

گم شدن سند ازدواج
پیمایش به بالا