ثبت و چاپ آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

ثبت آگهی روزنامه

جاپ آگهی روزنامهسامانه آنلاین ثبت انواع آگهی در روزنامه ها

            مشاوره و راهنمایی      02165579304 

مشاوره فوری     02165579304

ثبت آگهی

گم شدن دسته چک و چک

سامانه هوشمند و آنلاین ثبت آگهی روزنامه

آگهی مفقودی دسته چک

چک و دسته چک جزو اسناد مهم مالی هستند و مفقود شدن آنها در هر شرایطی میتواند آثار زیانباری برای صاحب آن داشته باشد. در ادامه مقاله با روش های پیشگیری از سوء استفاده، چاپ آگهی مفقودی چک و دسته چک و همچنین صدورالمثنی آن آشنا می شوید.

برگه چک معتبر تکمیل شده حکم پول نقد را دارد و دارندۀ آن به راحتی می‌تواند با رجوع به بانک آن را نقد کند. در واقع، چک‌ها مهم‌ترین ابزارهای نظام پرداخت کشور هستند و به آسانی به پول تبدیل می ‌شوند. گم شدن چک یا مفقودی دسته چک موجب زیان مالی و آسیب به اعتبار فرد می‌شود. بنابراین هنگام مفقودی چک باید فوراً این موضوع را به بانک اعلام کرد و از نقد شدن چک گم شده جلوگیری کرد. در این مقاله به توضیح اقداماتی می ‌پردازیم که در صورت مفقود شدن چک باید آنها را انجام دهید.

 

آگهی مفقودی چک

برای اعلام مفقودی دسته چک و دریافت دسته چک المثنی نیازی به چاپ آگهی مفقودی چک در روزنامه‌های کثیرالانتشار نیست. زیرا مهمترین سوء استفاده از چک گم شده، تبدیل آن به پول نقد است. بنابراین اولین اقدام بعد از گم شدن چک، جلوگیری فوری از امکان نقد شدن چک مفقودی است. طبق قانون، دارنده چک در بانک به عنوان مالک شناخته می‌شود. مادۀ چهارده قانون صدور چک تصریح می‌کند: «در صورتی که چک یا دسته چک، به دلایل مختلفی از جمله سرقت، مفقودی یا جعل چک گم بشود، صادر‌کنندۀ چک می‌تواند با مراجعه به بانک و اعلام مفقودی چک، مانع از پرداخت چک مفقودی به مراجعه‌کننده بشود.

بانک‌ها برای اعلام مفقودی چک فرم مخصوصی دارند که شما با پر کردن آن در واقع دستور کتبی عدم پرداخت چک مفقودی را برای یک هفته به بانک خواهید داد. طی این هفت روز، صادرکنندۀ چک باید برای اعلام مفقودی دسته چک خود به مراجع قضایی مراجعه کند. در این مرحله نیز نیازی به انتشار آگهی مفقودی چک نیست. با طی شدن روال قانونی کار، مرجع قضایی گواهی مفقودی چک را صادر می‌کند. سپس با ارائۀ آن به بانک، فرد می‌تواند مطمئن باشد که وصول چک مفقودی تا مشخص شدن تکلیف پرونده در مرجع رسیدگی (حوزۀ قضایی، دادسرا و یا شورای حل اختلاف) امکان‌پذیر نخواهد بود.

 

مفقودی دسته چک

روند قانونی اعلام مفقودی چک و دسته چک، نیازی به ثبت آگهی در روزنامه رسمی یا روزنامه‌ها کثیرالانتشار ندارد. برای مانع شدن از سوءاستفاده‌های احتمالی از دسته ‌چک مفقودی باید گم شدن چک را به صورت کتبی به بانک اظهار کرد. این‌گونه شما می‌توانید از وصول چک گم شده جلوگیری کنید. البته پس از اطلاع دادن به بانک و طی کردن روند احراز هویت، می‌توانید با درج آگهی مفقودی دسته چک در روزنامه‌های محلی یا کثیرالانتشار این موضوع را به صورت عمومی نیز اطلاع‌ رسانی کنید. هزینه ثبت آگهی مفقودی چک به تعرفه روزنامه مورد نظر شما بستگی دارد. توجه داشته باشید که نباید هزینه اضافه‌ای برای آگهی گم شدن چک از شما درخواست شود.

 

گم شدن چک صیاد

بانک مرکزی در شهریور ۱۳۹۶ سامانه‌ای را به نام سامانه صیاد راه‌ اندازی کرد. صیاد در واقع نام سامانۀ صدور یکپارچۀ دسته‌چک است. این سیستم آنلاین بسیاری از مشکلات کاربران چک را رفع می‌کند. از این سامانه برای اعتبارسنجی یکپارچه، کنترل دقیق اهلیت متقاضی دسته ‌چک پیش از صدور و نیز استعلام وضعیت عملکرد صادرکنندۀ چک استفاده می‌شود. همچنین در این طرح، ابعاد چک استاندارد شده و طرح دسته چک تمامی بانک‌ها یکسان گشته است.

صدور دسته چک و بررسی مدارک نیز با نظارت بانک مرکزی انجام می ‌گیرد. سامانۀ صیاد به صورت بیست ‌وچهارساعته برای استعلام‌ های شما به منظور اطمینان یافتن از اهلیت چک با پیامک پاسخ می ‌دهد. بنابراین گم شدن چک صیاد بسیار کم ‌خطرتر از مفقودی چک‌های قدیمی است و نحوه اثبات مفقودی چک و دسته چک نیز بسیار آسان‌تر از قبل شده است.

 

مدارک برای گرفتن دسته چک المثنی

پس از گم شدن دسته چک، فرد باید با مراجعه به یکی از شعبه‌های بانک صادرکنندۀ دسته چک، برای صدور دسته چک المثنی درخواست دهد. اگر رئیس شعبه، درخواست صدور دسته چک جدید متقاضی را تأیید کند، این درخواست برای استعلام به سامانۀ صیاد بانک مرکزی فرستاده می‌شود. پس از واجد شرایط تشخیص دادن بانک مرکزی، صدور دسته چک جدید با در نظر گرفتن دسته چک مفقودی قبلی به جریان می‌افتد. بانک مرکزی به افرادی که دارای سابقۀ چک برگشتی هستند یا اشخاصی که بدهی غیرمجاز دارند، دسته چک جدید ارائه نمی‌دهد.

مدارکی که متقاضیان باید در این مرحله ارائه دهند به این شرح است:

یک قطعه عکس ۳×۴

کپی مدارک شغلی

کپی مدارک محل سکونت (سند خانه یا اجاره ‌نامه به علاوۀ یک قبض برق یا آب یا گاز)

طبق قوانین جدید صدور دسته چک، داشتن معرف نیز برای نهایی شدن کار الزامی است.

 

مفقودی دسته چک و چک

سامانه ساد با حمایت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه راه‌اندازی شده است. «ساد» در واقع سامانه اعلام سرقت و استعلام چک بانکی است. هدف این سامانه پیشگیری از هر گونه سوء استفاده، جعل و کلاه‌برداری با استفاده از چک‌های مفقودی یا دزدیده شده است. ثبت چک مفقودی و سرقتی در این سامانه نیازی به چاپ آگهی مفقودی چک ندارد. همچنین گم شدن چک برگشتی و چک‌های جعلی را نیز می‌توان از طریق این سامانه پیگیری کرد. با ثبت و اعلام مفقودی چک در این سامانه، مانع از نقل و انتقال آن در بازار خواهید شد.

گم شدن دسته چک و چک

دسته چک(چک) ………….. با کد ملی ………… فرزند ……………. در تاریخ ………………. مفقود گردیده و از درجه اعتبار ساقط است.

گم شدن دسته چک و چک
پیمایش به بالا